Güncel

Erlerin Ant İçme Töreni

18 Temmuz 2017 Başbakan Hüseyin Özgürgün, 57. Dönem Bedelli Er Celbi’nin ant içme törenine katıldı. Ant içen erler arasında, Başbakan Özgürgün'ün pilot oğlu Salih Özgürgün de yeraldı.

Başbakan Özgürgün, yemin ederek asker olan oğlu Salih Özgürgün'ü kucakladı, kutladı ve "Çakı gibi asker olmuşsun oğlum" dedi.

"Emin Adımlarla Yola Devam"

  7 Temmuz 2017 Yenilenen Gönyeli- Boğazköy anayolu (Eski Girne Yolu) Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de katıldığı törenle açıldı. 

Başbakan Hüseyin Özgürgün konuşmasında, tarihi önemi ve misyonu olan bir yolun, yeniden restore edilerek açılmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, KKTC’nin emin adımlarla yoluna devam ettiğini ve yolun bir anlamda ülkenin gelebileceği noktanın bir göstergesi olduğunu söyledi.

Donanma Komutanını kabul etti

  19 Temmuz 2017 Başbakan Hüseyin Özgürgün, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 43’üncü yıl dönümü kutlamaları dolayısıyla adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Temsilcisi,  Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’yi kabul etti. 

Başbakan Hüseyin Özgürgün, 15 Temmuz 1974 darbesiyle Kıbrıs’ta yaşanlara işaret ederek, “O günleri hatırlayanlar çok iyi biliyor ki 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin müdahalesi olmasaydı belki de Kıbrıs’ta eşi görülmemiş bir vahşet yaşanacaktı” dedi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adaya getirdiği barışın ve huzurun 20 Temmuz 1974’ten beri devam ettiğini kaydeden Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının güven içinde, devletiyle ekonomik hamlelerini yapmaya devam ettiğini söyledi.  

Hakkımızda

“VERİLEMEYECEK HESABIM YOK”

17 Ocak 2018 - Başbakan ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, boşanma davası sürecinde kamuoyunda tartışılan paranın, davayı nihayete erdirebilmek ve her iki tarafın bozulan huzurunu sağlamak için, banka borcuyla alınan bir malın satışıyla bir bankadan aldığı krediye ek olarak ailesi ve yakın arkadaşlarından makul bir sürede geri ödemek kaydıyla aldığı borçla oluşmuş bir rakam olduğunu açıkladı.

 “Hakkımda üretilen asılsız iddialar ve atılan iftiraların sahipleri bütün söylediklerini kanıtlamakla yükümlüdürler. Verilemeyecek hesabım yok” diyen Özgürgün, boşanma davasından kaynaklı sorumluluklarının altından kendi imkanlarıyla kalkmasının mümkün olmadığı için ailesinden ve yakın arkadaşlarından destek alarak, boşanmanın tüm külfetini karşıladığını belirtti.

 Başbakan ve UBP Genel Başkanı Özgürgün, Kıbrıs Türk halkına hitaben yazılı açıklama yaparak seçim sürecinde hakkındaki iddiaları yanıtladı.
Özgürgün, halkın sığ iddia, itham ve iftiralara itibar etmediğini 7 Ocak’ta sandıkta gösterdiğini kaydetti.

 Zorlu bir seçim sürecini başarıyla geride bıraktıklarını ve UBP’nin seçimden zaferle çıkarak halktan yeniden güvenoyu aldığını belirten Özgürgün, seçim sürecinde siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsına, özel yaşantısına ve o dönemde devam eden boşanma davasına dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla sürecin sabote edilmeye çalışıldığı görüşünü ifade etti.

 Özgürgün, kara propaganda çabalarının sonuçsuz kaldığını belirterek, hakkında geliştirilen onca spekülasyon ve iftiraya yanıt vermemeyi tercih ettiğini, hatta genel başkanlığını yürüttüğü UBP’nin yeni dönem projelerini halkla paylaşacağı aynı zamanda diğer partilerin projesizlik ve vizyonsuzluklarını halkın önünde yüzlerine söyleyebileceği en etkili platform olan televizyon canlı yayınlarına bu kararı nedeniyle katılamadığını açıkladı.

 “BUGÜN İTİBARIYLA SESSİZLİĞİMİ SONA ERDİRMEYE KARAR VERDİM”

 “Başbakan ve bir insan olarak beni yıpratan, üzen, hatta kıran onca asılsız iddiaya karşın sorumluluğumun bilinciyle sessizliğimi korudum” diyen Başbakan Hüseyin Özgürgün, şöyle devam etti:

 “Boşanma davam ve seçim sürecinin aynı zaman dilimine denk gelmesi nedeniyle oldukça yıpratıcı olan bu süreçte herhangi bir açıklamamın gerek hukuk sürecine zarar verme, gerekse de seçim sürecinde art niyetli kesimlerin istedikleri sonucu elde etme tehlikesine rağmen sürdürdüğüm sessizliğimi, seçim öncesinde de belirttiğim üzere bugün itibariyle sona erdirmeye karar verdim. 

 “YANIT VERME ZAMANI GELDİ”

 Bu aşamadan sonra sonuçlanmış bir boşanma davası ve bitmiş bir seçim süreci hasebiyle hakkımda yürütülen haksız spekülasyonlara ve çirkin iddialara öncelikle bir birey, bir yurttaş, bir eş, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve bu ülkenin Başbakanı sıfatıyla yanıt verme zamanının geldiğini düşünüyorum. Netice itibariyle sükût her zaman ikrar demek değildir.”

 “ÖZEL YAŞAMIN GİZLİLİĞİ KURALININ 

İHLAL EDİLDİĞİNİ ÜZÜLEREK GÖRDÜM”

 Başbakan Özgürgün, boşanma davasının devam ettiği süreçte en temel yurttaşlık haklarından olan özel yaşamın gizliliği kuralının ihlal edildiğini üzülerek gördüğünü belirterek, “Üzüntümü bir kat daha arttıran husus ise, en temel yasal hakların hukukçular eliyle çiğnenmiş olduğu gerçeğidir. Boşanma davasıyla ilgili ortaya atılan parasal değerler ve gayrı menkullerle ilgili iddialarla, gerek şahsımı gerekse de yıllardır hassasiyetle yürüttüğüm siyasi yaşantıma leke sürülmeye çalışılmıştır. Tüm bu mesnetsiz ve amacı malum olan iddiaların yanıtlanması elzem olmuştur” ifadelerini kullandı. 

 Özgürgün, bu süreçte söz edilen parasal değerlerin, uzun yıllardır milletvekili, bakan veya başbakan maaşıyla biriktirilmesinin mümkün olmadığının aşikar olduğunu ifade ederek, ancak bu gerçekliğin, özel yaşantısını kamuoyunun gündemine taşımaktan her zaman imtina eden ve magazin yerine siyaset üretmek için çabalayan bir yurttaş olarak kendisine iftira atılmasını ve imalarda bulunulmasını haklı çıkaramayacağını belirtti.

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, “Söz konusu kara propagandayı yürütenlerin maksadına, bilerek veya bilmeyerek alet olan bazı gazetecilerin ve yazarların bunca iddia karşısında şahsının neden sessiz kaldığını da düşünmesi, bunun nedenleri üzerine de en az diğer iddialar kadar kafa yormasını beklemenin de hakkı olduğunu” kaydetti.

“Açıklıkla ifade etmek isterim ki; söz konusu miktarlar boşanma davamı nihayete erdirebilmek ve her iki tarafın bozulan huzurunu sağlamak için, banka borcu ile alınan bir malın satışı ile bir bankadan aldığım krediye ek olarak ailem ve yakın arkadaşlarımdan makul bir sürede geri ödemek kaydıyla aldığım borç ile oluşmuş bir rakamdır” diyen Özgürgün, söz konusu boşanma davasından kaynaklı bu sorumlulukların altından kendi imkanlarıyla kalkmasının mümkün olmadığı için ailesinden ve yakın arkadaşlarından destek alarak, boşanmanın tüm külfetini karşıladığını açıkladı.

 “KANITLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜRLER... VERİLEMEYECEK 

HİÇBİR HESABIMIN OLMADIĞININ BİLİNMESİNİ İSTERİM”

 

Özgürgün, “Bu süreçte, hakkımda üretilen asılsız iddialar ve atılan iftiraların sahipleri bütün söylediklerini kanıtlamakla yükümlüdürler. Bunun aksi, onları müfteri olarak bu toplumun yüzüne bakamayacak hale getirir. Bu ülkenin Başbakanı olarak her türlü soruşturmaya açık olduğumu ve verilmeyecek hiçbir hesabım olmadığının bilinmesini isterim. Buna karşılık hakkımda yapılan ve bir demokratik sürecin yönünü değiştirmeye yönelik asılsız iddiaların kanıtlanmaması durumunda hukuki haklarımı korumak için gerekli yollara başvurmaktan asla çekinmeyeceğimin bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı.

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, “toplumun güvenini kaybetmiş, projeleri, politikaları, vizyonları halk tarafından çöpe atılmış, siyasi olarak kaybetmeye mahkum kesimlerin oy kaygısıyla insanlık onuru ile oynamaktan bile çekinmeyen zihniyetlerin siyaseti düşürdükleri seviye nedeniyle onlar adına da hicap duyan bir siyasetçi olarak; halkın asılsız iddialar, iftiralar ve spekülasyonlara en doğru yanıtı sandıkta vermiş olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadığını” belirtti. 

 “HALK İFTİRALARA İTİBAR ETMEDİĞİNİ SANDIKTA GÖSTERDİ”
Halkın, tüm siyaset dışı, kişilerin özel yaşantısına dayanan, sığ iddia, itham ve iftiralara itibar etmediğini 7 Ocak’ta sandıkta gösterdiğini kaydederek “İftiracı odakların Kıbrıs Türk halkının aile, ahlak, kültür anlayışı ve zekasıyla alay edemeyecekleri gibi, bu yolla siyasi kazanım sahibi da olamayacaklarını öğrenmiş olmalarını temenni ediyorum” dedi.
Hüseyin Özgürgün, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

 “Sıradan bir yurttaş, bir ağabeyiniz, kardeşiniz, evladınız, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün olarak bu zorlu süreçte yanımızda olan, dedikodulara, iftiralara, çirkin yalanlara itibar etmeyerek siyasi olgunluğunu koruyan tüm halkımıza ve bu zorlu süreçte birbirimize kenetlendiğimiz Ulusal Birlik Partililere sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

“HALK UBP’YE BÜYÜK BİR GÖREV VE SORUMLULUK VERİYOR”

8 Ocak 2018  - Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, büyük bir farkla UBP’nin seçimi tamamladığına işaret ederek, “Halk UBP’ye büyük bir görev ve sorumluluk veriyor, bu görev ve bu sorumluluğu alıp taşıyacağız” dedi. 

Seçim sonuçlarının büyük oranda belli olmasının ardından, Ulusal Birlik Partisi Genel Merkezi’nde partililere konuşan Özgürgün, halkın sandığa yansıttığına saygı duyacaklarını belirterek, seçimlerin öncelikle halka ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti.
 Coşkulu bir kalabalığın tezahüratlarla karşıladığı Başbakan Özgürgün, halkla selamlaşarak basına açıklamalarda bulundu. 

Kıbrıs Türk halkı için böylesine önemli bir seçimin, çok önemli bir dönüm noktasıyla sonuçlandığını söyleyen Özgürgün, “Bizim hedefimiz halkımıza hizmet” dedi.

 “ÇOK DEMOKRATİK, ŞEFFAF VE KIBRIS 

TÜK HALKINA YARAŞIR BİR SEÇİM”

 Seçim sonuçlarını değerlendiren Hüseyin Özgürgün, çok demokratik, şeffaf ve Kıbrıs Türk halkına yaraşır bir seçim ve kampanya yaşandığını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hiçbir gerginlik ve sıkıntı yaşanmadan kendisini 5 yıl yönetecek olan Cumhuriyet Meclisi milletvekillerini seçtiğini ifade eden Özgürgün, şöyle devam etti:
“Tabi ki henüz tam olarak isimler ve sayılar şekilleniş değil. Ancak UBP’nin sandıktan başarıyla çıktığı görünüyor. Halkımız UBP’ye güvenini bir kez daha ortaya koydu, ben şu andan itibaren daha büyük bir sorumluluk hissediyorum” dedi. 

 “SORUMLULUĞUN BİLİNCİNDE OLACAĞIZ”

 

UBP’nin ciddi bir farkla sandıktan çıkmış olmasının, yeni kurulacak hükmet konusunda da UBP’ye önemli bir sorumluluk ve görev yüklediğine işaret eden Özgürgün, “Sorumluluğun bilincinde olacağız. Zaten UBP her zaman hükümetleri kurarken sorumluluğunun bilincinde oldu. UBP, ülke yönetiminde en iyi kadroları oluşturan, en başarılı koalisyon hükümetlerini kuran parti olmuştur” diye konuştu. 

 “HALK UBP’YE GÜVENİNİ SANDIĞA YANSITTI”

 Halkın UBP’ye güvenini sandığa yansıttığını vurgulayan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkına, gerek partiye verdiği destekten, gerekse bugün gösterdiği olgun, demokratik tavırdan dolayı teşekkür etti.
“Bizim hedefimiz halkımıza hizmet” diye devam eden Hüseyin Özgürgün, halkın kendilerine verdiği sorumluluğun bilinciyle UBP’nin yeni dönemde deneyimli, genç dinamik kadrolarıyla Cumhuriyet Meclisi ve hükümette ciddi şekilde çalışacağını vurguladı. 

 Kıbrıs Türk halkının önün açık ve parlak olacağını söyleyen Özgürgün, “UBP olarak en büyük hedefimiz refah ve ekonomik düzeyi yüksek bir Kıbrıs Türk halkı, demokratik çağdaş, şeffaf bir yapıdır. Kıbrıs Türk halkının en büyük özlemi, haklarının her zaman korunmasıdır. Bu amaçla çalışıyor ve bunu başaracağımıza inanıyoruz” dedi. 

 Seçimden çıkan soncun UBP’nin yüzde 40 hedefine ulaştığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Özgürgün, şöyle devam etti:

“Sandıktan kaç milletvekili çıkacağını göreceğiz. Halkın sandığa yansıttığına saygı duyacağız. Halk UBP’ye büyük görev ve sorumluluk veriyor, bu görevi ve bu sorumluluğu alıp taşıyacağız. Tam netice çıktıktan sonra tam değerlendirmeyi yapacağım.”

 
 

“GÜCÜMÜZ HALKIMIZDAN GELİR”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “halkımızdan aldığımız bu güvenle, bu sorumlulukla yeni dönemde halkın refahı, mutluluğu ve tüm KKTC’nin kalkınması için el ele, gönül gönüle çalışacağız” dedi. Özgürgün, Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar tüm halkın müreffeh, ekonomik refah ve mutluluk içinde yaşaması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. 

Böyle bir güzelliği yarattıkları için kendilerine destek veren herkese teşekkür eden Özgürgün, “Biz biriz, biz bütünüz, birlik ve beraberlik içindeyiz. Bunu gösterdiniz, size yürekten teşekkür ediyorum. Bizim gücümüz sizden, halkımızdan gelir” dedi.
Halkın kendilerine vereceği güçle kendilerini yeni döneme hazırladıklarını her zaman söylediklerine işaret eden Özgürgün, bugün bunun görüldüğünü, UBP’nin büyük bir farkla sandıktan birinci parti olarak çıktığını söyledi. 

 “Biz halkımızdan aldığımız bu güvenle, bu sorumlulukla yeni dönemde halkın refahı, mutluluğu ve tüm KKTC’nin kalkınması için el ele, gönül gönüle çalışacağız” diyen Hüseyin Özgürgün, Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar tüm halkın müreffeh, ekonomik refah ve mutluluk içinde yaşaması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. 

 “BİRLİK BERABERLİKLE BUNU 

BAŞARACAĞIMIZI YÜREKTEN GÖRÜYORUM”

 

“Birlik beraberlikle bunu başaracağımızı yürekten görüyorum” diye devam eden Özgürgün, birlik ve beraberlik içinde UBP’nin ülkeye ve halka daha büyük projeler ve eserler kazandıracağını söyledi.

Başbakan Özgürgün, “Biz biriz beraberiz. Bugün geçmişimizle övünüyoruz, geleceğimize güvenle bakıyoruz. Bunu da UBP’nin 42 yıllık geçmişinden alıyoruz” dedi.
Halkın kendilerine bu güvenle ciddi bir sorumluluk ve görev verdiğini vurgulayan Özgürgün,sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu sorumluluğu alıyor ve genç dinamik, tecrübeli, kadrolarımızla ülkeye hizmet için hazır olduğumuzu haykırıyorum. Güneşimiz bir, davamız bir, sevdamız bir, yolumuz bir, partimiz bir, KKTC bir. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.”

“DEMOKRATİK, ŞEFFAF BİR YAPI OLUŞMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

7 Ocak 2018 - Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Şehit Ertuğrul İlkokulu’ndaki 208 numaralı sandıkta oy kullanarak, seçimin ülkeye ve halka hayırlı olmasını diledi.

Özgürgün’e, aynı sandıkta oy kullanan Annesi Tangör Özgürgün ve babası Sonal Özgürgün eşlik etti.

Oyunu kullandıktan sonra basına kısa bir açıklama yapan Hüseyin Özgürgün, seçimin ülkeye ve halka hayırlı olmasını dileyerek, her seçimin ülke için önemli olduğunu, bu seçimle Cumhuriyet Meclisi ve ülke yönetiminin şekil bulacağını söyledi.

Konuşmasında Kıbrıs’ın yakın coğrafyasında yaşanan olumsuz gelişmelere de işaret eden Başbakan Özgürgün, “Bunların da bilincinde, demokratik, şeffaf, ülkemizi refaha, mutluluğa taşıyacak bir yapının oluşmasını temenni ediyorum” dedi.


“SANDIK NETİCESİ NE OLURSA OLSUN BUNA SAYGI DUYACAĞIZ”


Başbakan Hüseyin Özgürgün, halkın sandıkta en doğru kararı vereceğini belirterek, “Sandık neticesi ne olursa olsun buna saygı duyacağız. Halkın verdiği karar doğrultusunda ülke yönetiminin şekillenmesi için UBP gerekli katkıyı koyacak. Tahminim ve ümidim odur ki bütün siyasi partiler aynı sorumlulukta davranacak” şeklinde konuştu.

Özgürgün, “koalisyon hükümeti” konusundaki görüşünün sorulması üzerine “Hedefimiz sandık neticesini en iyi şekilde değerlendirip, ülke yönetimi için en doğrusunu yapmaktır” dedi.

Hiçbir partiyle ön yargıyla yaklaşmadıklarını, ‘şu partiyle koalisyon kurmayız’ demediklerini belirten Hüseyin Özgürgün, “Biz UBP olarak hemen hemen her parti ile koalisyon yaptık. Tek başına iktidar hedefi koyduk ama koalisyonu değerlendirmeyeceğimiz anlamına gelmez. Sağlıklı ve güçlü bir hükümet koalisyonla kurulacaksa UBP olarak bunu da değerlendireceğiz. Amaç ülkeyi yönetmek ve refahı sağlamak” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Yıldırım ile Görüştü

  20 Temmuz 2017 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 43. Yılı kutlamaları için KKTC’ye gelen Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile görüştü.  

 Başbakan Özgürgün,  kabulde, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin, Kıbrıs Türk halkının eşitlik ve özgürlüğünün olmazsa olmazları olduğunu vurguladı.

Törenlere Katıldı

  20 Temmuz 2017 Başbakan Hüseyin Özgürgün, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 43’üncü yıldönümü nedeniyle, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı, Dr. Fazıl Küçük Anıtı, Boğaz Şehitliği ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın anıt mezarında düzenlenen törenlere katıldı.  

“Ekonomiye Değer Katıyor”

  25 Temmuz 2017 Başbakan Hüseyin Özgürgün, peynir altı suyu geri dönüşümünü sağlamak amacıyla Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen Asilçağ Fabrikası’nın açılışını yaptı.

 Başbakan Özgürgün, açılışta yaptığı konuşmada, fabrikanın, çevre konusunda ülkede bugüne kadar yapılmış “en önemli yatırım” olduğunu ifade ederek, fabrikanın yatırım ve istihdam anlamında ekonomiye önemli değer kattığını, hükümetinin, projeye ciddi katkılar sağladığını, bunda sonra da bu tip yatırımları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.